Conference's program

June 7, Monday (HOUSE OF SCIENTISTS SMALL HALL)
Arrival of the participants to the hotel "Zolotaya Dolina"
12-00 - 18-00 - Registration of the participants at the House of Scientists Small hall
14-00 - 14-30 - Opening ceremony in the House of Scientists Small hall
SHUMNY Vladimir, Chairman of the Conference (Institute of Cytology and Genetics, SB RAS, Novosibirsk, Russia)
KOLCHANOV Nikolay, Director of the Institute of Cytology and Genetics (SB RAS, Novosibirsk, Russia)
SALINA Elena, Head of the Conference organizing committee (Institute of Cytology and Genetics, SB RAS, Novosibirsk, Russia)
14-30 - 17-00 - Session PLANT GENOME SEQUENCING IN THE 21ST CENTURY (co-chairmen: Jaroslav Dolezel and Elena Salina)
EVERSOLE Kellye Anne, Executive Director of the International Wheat Genome Sequencing Consortium (USA, Bethesda, Eversole Associates) THE INTERNATIONAL WHEAT GENOME SEQUENCING CONSORTIUM (IWGSC). BUILDING THE FOUNDATION FOR A PARADIGM SHIFT IN WHEAT BREEDING - 35 min
DOLEZEL Jaroslav (Czech Republic, Olomouc, Institute of Experimental Botany) CHROMOSOME-BASED APPROACHES FOR GENOMICS OF TRITICEAE - 35 min
SALINA Elena (Russian Federation, Novosibirsk, Institute of Cytology and Genetics SB RAS) B-GENOME EVOLUTION AND 5B CHROMOSOME - 30min
SOURDILLE Pierre (France, Clermont-Ferrand, INRA UMR GDEC) A PHYSICAL MAP OF CHROMOSOME 3B AS A FOUNDATION FOR SEQUENCING AND MARKER DEVELOPMENT IN HEXAPLOID WHEAT (TRITICUM AESTIVUM L.) - 35 min
TATKOV Sergey (Russian Federation, Novosibirsk, Institute of Cytology and Genetics SB RAS) GENOME RESEARCH CENTRE OF THE INSTITUTE OF CYTOLOGY AND GENETICS - 15 min
17-00 - 20-00 - POSTER SESSION with coffee break; the International Wheat Genome Sequencing Consortium Round Table Discussion

June 8, Tuesday (INSTITUTE OF CYTOLOGY AND GENETICS)
8-30 - 9-30 - Registration of the participants in the main hall of the Institute of Cytology and Genetics
9-30 - 11-10 - Session CHROMOSOME AND CELL BIOTECHNOLOGY (chairman: Ales Kovarik)
CHEN Peidu (China, Nanjing Agricultural University) DEVELOPMENT AND CHARACTERIZATION OF ALIEN CHROMOSOME TRANSLOCATION IN WHEAT - 25 min
TRUBACHEEVA Nataliya (Russian Federation, Novosibirsk, Institute of Cytology and Genetics SB RAS) HETERO- AND HOMOPLASMY OF 18S/5S MITOCHONDRIAL DNA REPEAT ASSOCIATES WITH PLANT FERTILITY IN THE PROCESS OF ALLOPLASMIC RECOMBINATION LINES FORMATION BASED ON THE PROGENIES OF BARLEY-WHEAT HYBRIDS - 25 min
TRETYAKOVA Iraida (Russian Federation, Krasnoyarsk, Institute of Forest SB RAS) SOMATIC EMBRYOGENESIS OF CONIFEROUS SPECIES IN SIBERIA - 25 min
ZLATSKA Anastasiya (Ukraine, Kyiv, Institute of Physiology and Genetics NASU) COMMON WHEAT LINES RESISTANT TO TAKE-ALL (Gaeumannomyces graminis var. tritici) PRODUSING BY CELL SELECTION APPROACH - 25 min
11-10 - 11-35 - Coffee break
11-35 - 12-50 - Session GENETICS AND BREEDING IN A CHANGING ENVIRONMENT (chairman: Ales Kovarik)
BANDHYOPADHYAY Tirthankar (India, Assam,Tea Research Association) HERBIVORY INDUCED TRANSCRIPTOME CHANGES IN TEA - 25 min
GERASIMOVA Sofja (Russian Federation, Novosibirsk, Institute of Cytology and Genetics SB RAS) THE PHYSIOLOGICAL ROLE OF ?OAT GENE IN PLANT DEVELOPMENT AND STRESS RESPONSE - 25 min
SLAVOKHOTOVA Anna (Russian Federation, Moscow, Vavilov Institute of General Genetics RAS) CHARACTERIZATION OF A NOVEL PLANT DEFENSIN FROM STELLARIA MEDIA L. SEEDS - 25 min
13-00 - 14-30 - Lunch break
14-30 - 16-20 - Session GENETICS AND BREEDING IN A CHANGING ENVIRONMENT (chairman: Tatyana Pshenichnikova)
MARTINEK Petr (Czech Republic, Kromeriz, Agrotest Fyto, Ltd.) BREEDING CHANGES IN WHEAT AND THEIR RELATION TO SPIKE SINK CAPACITY AND MORPHOLOGY - 30 min
SHAVRUKOV Yuri (Australia, University of Adelaide, Australian Centre for Plant Functional Genomics) A MAP-BASED CLONING APPROACH FOR IDENTIFICATION AND MAPPING OF A NOVEL Na+ EXCLUSION LOCUS IN BARLEY - 30 min
BALASHOVA Irina (Russian Federation, Moscow, All-Russian Research Institute of Vegetable Breeding and Seed Production) OBTAINING NEW STRESS-RESISTANT TOMATO FORMS IN CHANGING ENVIRONMENT WITH HELP OF MOLECULAR ANALYSIS - 25 min
YURKOV Andrey (Russian Federation, St. Petersburg, All-Russia Research Institute for Agricultural Microbiology) SYMBIOTIC INTERACTIONS OF LEGUME PLANTS WITH SOIL MICROORGANISMS: SEARCHING THE MECHANISMS OF EFFICIENT SYMBIOSIS IN THE PRESENCE OF ENVIRONMENTAL STRESSES - 25 min
16-20 - 16-40 - Coffee break
16-40 - 18-10 - Session GENETICS AND BREEDING IN A CHANGING ENVIRONMENT, subsection Transgenic technologies (chairman: Alexey Kochetov)
KONSTANTINOV Yuri (Russian Federation, Irkutsk, Siberian Institute of Plant Physiology and Biochemistry SB RAS) GENETIC TRANSFORMATION OF MITOCHONDRIA IN TOBACCO USING VECTOR CONSTRUCTS WITH INTEGRATIVE PROPERTIES -25 min
CHUMAKOV Michail (Russian Federation, Saratov State University, Institute of Biochemistry and Physiology of Plants and Microorganisms RAS) AGROBACTERIUM-MEDIATED TRANSFORMATION OF MAIZE GERM CELLS -25 min
MATVEEVA Tatyana (Russian Federation, St. Petersburg State University) SEQUENCES HOMOLOGOUS TO T-DNA OF AGROBACTERIUM IN PLANT GENOMES -20 min
TRIFONOVA Ekaterina (Russian Federation, Novosibirsk, Institute of Cytology and Genetics SB RAS) THE ROLE OF dsRNA BINDING AND HYDROLYTIC ACTIVITIES IN THE VIRUS-RESISTANCE OF HIGHER PLANTS -20 min
19-00 - Banquet

June 9, Wednesday (INSTITUTE OF CYTOLOGY AND GENETICS)
9-30 - 10-50 - Session GENOME ORGANIZATION AND EVOLUTION (chairman: Peidu Chen)
SUN Genlou (Canada, Halifax, Saint Mary's University) ORIGIN AND EVOLUTION OF THE Y GENOME IN ELYMUS AND ITS RELATIONSHIPS TO OTHER GENOME IN TRITICEAE - 30 min
BADAEVA Ekaterina (Russian Federation, Moscow, Engelhardt Institute of Molecular Biology RAS) EVOLUTIONARY CHANGES OF THE S-GENOME OF TRITICUM AND AEGILOPS ANALYZED USING C-BANDING AND FISH WITH DIFFERENT TYPES OF REPEATED DNA SEQUENCES - 25 min
KOSTERIN Oleg (Russian Federation, Novosibirsk, Institute of Cytology and Genetics SB RAS) PHYLOGEOGRAPHY OF WILD REPRESENTATIVES OF PISUM SATIVUM L. - 25 min
10-50 - 11-15 - Coffee break
11-15 - 13-00 - Social program
13-00 - 14-30 - Lunch break
14-30 - 16-15 - Session GENOME ORGANIZATION AND EVOLUTION (chairman: Pierre Sourdille)
KOVARIK Ales (Czech Republic, Brno, Institute of Biophysics AVCR) FALL AND RISE OF SATELLITE REPEATS IN ALLOPOLYPLOIDS OF NICOTIANA OVER c. 5 MILLION YEARS - 30 min
KHLESTKINA Elena (Russian Federation, Novosibirsk, Institute of Cytology and Genetics SB RAS) GENE EXPRESSION UPON GENOME COMPLEXIFICATION: STUDIES ON FLAVONOID BIOSYNTHESIS GENES IN WHEAT AND WHEAT-ALIEN HYBRIDS - 25 min
KISELEVA Elena (Russian Federation, Novosibirsk, Institute of Cytology and Genetics SB RAS) NUCLEAR ENVELOPE AND NUCLEAR PORE STRUCTURE IN HIGH PLANT - 25 min
KONOVALOV Fedor (Russian Federation, Moscow, Vavilov Institute of General Genetics RAS) INFERRING EVOLUTIONARY RELATIONSHIPS IN WILD AND CULTIVATED WHEAT SPECIES BASED ON POLYMORPHIC RETROTRANSPOSON INSERTIONS - 25 min
16-15 - 16-45 - Coffee break
16-45 - 18-00 - Session GENOME ORGANIZATION AND EVOLUTION (chairman: Pierre Sourdille)
GOLOVNINA Kseniya (Russian Federation, Novosibirsk, Institute of Cytology and Genetics SB RAS) VRN1 PROMOTER REGION ANALYSIS: EVOLUTIONARY DINAMICS AND CIS-REGULATORY ELEMENTS PREDICTION - 25 min
DOBROVOLSKAYA Oksana (Russian Federation, Novosibirsk, Institute of Cytology and Genetics SB RAS) MOLECULAR-GENETIC AND PHYSICAL MAPPING OF MUTANT GENES INVOLVED IN THE INFLORESCENCE DEVELOPMENT IN BREAD WHEAT AND ITS CLOSE RELATIVES - 25 min
LOGACHEVA Maria (Russian Federation, Lomonosov Moscow State University) SEQUENCING AND ANALYSIS OF BUCKWHEAT FLORAL TRANSCRIPTOMES - 25 min
21-00 - 23-30 - Novosibirsk night tour

June 10, Thursday (INSTITUTE OF CYTOLOGY AND GENETICS)
9-30 - 11-00 - Session GENOMICS AND SYSTEMS BIOLOGY (chairman: Dmitry Afonnikov)
PENIN Alexey (Russian Federation, Lomonosov Moscow State University) USE OF THE REFERENCE GENES FOR QUANTITATIVE GENE EXPRESSION ANALYSIS IN DIFFERENT SPECIES - 25 min
TARASENKO Vladislav (Russian Federation, Irkutsk, Siberian Institute of Plant Physiology and Biochemistry SB RAS) CHARACTERIZATION OF ARABIDOPSIS MUTANT WITH INACTIVATED GENE ENCODING FOR Fe-S SUBUNIT OF RESPIRATORY CHAIN COMPLEX I - 25 min
BOGOMAZ Denis (Russian Federation, St. Petersburg State University, Beagle Co Ltd.) UNUSUAL APPLICATIONS OF PCR WITH FLUORESCENT PROBES - 25 min
10-45 - 11-15 - Coffee break
11-15 - 12-30 - Session GENOMICS AND SYSTEMS BIOLOGY (chairman: Dmitry Afonnikov)
KOCHETOV Alexey (Russian Federation, Novosibirsk, Institute of Cytology and Genetics SB RAS) COMPUTATIONAL GENOMICS: SEARCHING FOR NEW PROTEOME COMPONENTS - 25 min
AKBERDIN Ilya (Russian Federation, Novosibirsk, Institute of Cytology and Genetics SB RAS) DEVELOPMENT OF SHOOT APICAL MERISTEM IN SILICO UNDER PHYTOHORMONES REGULATION - 25 min
MIRONOVA Victotia (Russian Federation, Novosibirsk, Institute of Cytology and Genetics SB RAS) TARGETS PREDICTION FOR AtARF FAMILY TRANSCRIPTION FACTORS, MEDIATING PRIMARY RESPONSE TO AUXIN - 25 min
12-30 - 13-30 - Closing ceremony; Discussion
Depature of the participants to the Novosibirsk airport

 
     
 
     
 

Copyright 2009. IC&G SB RAS