Programm of
the Russian-French Conference
"Problems and Prospects in Plant Biotechnology"
Institute of Cytology and Genetics, SB RAS
October 21-24, 2008

 

The Conference Sessions will be held in the Small Conference Hall of the House of Scientists

  

TUESDAY 21 October

 

19.00-22.00  Welcome dinner

 

Wednesday 22 October

 

8.30 -12.00 Registration of participants (Foyer of the Small Conference Hall)

 

9.00-9.30         Conference opening

 Shumny Vladimir K., President of the Vavilov Society of Geneticists and Breeders, Novosibirsk

Kolchanov Nikolay A., Director of Institute of cytology and genetics of SB RAS, Novosibirsk

Vlassov Valentin, Institute of Chemical Biology and Fundamental Medicine of SB RAS, Novosibirsk

Skryabin Konstantin G., Director of Centre «Bioengineering» RAS, Moscow

Charpentier Bernard, Director of the International Relations Office, INRA

Tararine Michel, Attaché pour la Science et la Technologie, Ambassade de France à Moscou

Salina Elena, Institute of cytology and genetics of SB RAS, Novosibirsk (Conference Scientific Secretary)

 

9.30 – 12.50 Session: Main directions of Russian-French cooperation in Plant Biotechnology

 

9.30    Esmein Bernard (Project Manager for Europe at the International Relations Office, INRA)

A general presentation of INRA

10.00  Guehl Jean-Marc (Head of the INRA Division Ecology of Forests, Grasslands and Freshwaters)

Research directions and priorities on forests and natural ecosystems at INRA

10.30  Kolchanov Nikolay A. (ICG, Novosibirsk)

Plant bioinformatics and biotechnology

 

11.00-11.20 Morning tea

 11.20 Lapeyrie Frederic (President of the INRA Centre of Nancy, and Researcher inside the joint Unit "Interactions between trees and micro-organisms", INRA, Champenoux)

From microbe to forest in a changing environment

11.50 Borisov Alexey Yu., Tikhonovich I.A. (All-Russia Institute of agronomical microorganisms, St Petersburg)

Beneficial plant-microbe systems for sustainable agriculture

12.20 Skryabin Konstantin G. (Centre «Bioengineering», Moscow)

 

12.50-14.00 Lunch and Posters

 

14.00-17.20 Session: "Plant and Plant products"

14.00  Boucher Christian, Deputy Head of the INRA Scientific Division Plant Health and Environment

Gaymard Frederic, Director of Research, Joint Research Unit for Biochemistry and Plant Molecular Physiology

Plant Biotechnology : situation and perspectives at INRA

 14.30  Pershina Lidiya A. (ICG, Novosibirsk)

Chromosome engineering of cereals: development of genetic models and new forms of common wheat for breeding.

15.00 Salina Elena A. (ICG, Novosibirsk)

Structural analysis of subtelomeric chromosomal region of Triticum and Aegilops and its applied to wheat hybrids study. 

15.30-15.50 Afternoon Tea

 15.50 Muratova Elena N. (V.N. Sukachev Institute of Forest, Krasnoyarsk)

Karyotype variability of conifers.

16.20 Voinikov Victor K.(Siberian Institute of Plant Physiology and Biochemistry, Irkutsk)

The interaction of energetic and information systems in plant cell under temperature stresses.

16.50  The discussion about bilateral cooperation

  

THURsDAY 23 October

 

9.30 – 12.50 Session: The symbiosis between plants and microorganisms, Biodiversity

 9.30    Gianinazzi Silvio (Institut National de la Recherche Agronomique, Dijon)

Microbial inocula in plant production systems: problems and perspectives

10.00  Kosterin Îleg E., Galieva E.R., Bogdanova V.S. (ICG, Novosibirsk)

Providing pea with a genetically empty extrachromosome and its perspectives for selection.

10.30  Sidorova Klavdiya K, Shumny Vladimir K. (ICG, Novosibirsk)

Genetic and breeding aspects of the rhizobium-legume symbiosis

11.00-11.20 Morning tea

 11.20 Bernard Michel (INRA, UBP-UMR, Clermont-Ferrand)

Some results of the russian french cooperation in cereal genetics and cytogenetics, and perspectives. The point of view of the French side.

11.50        Milyutin Leonid I. (V.N. Sukachev Institute of Forest SB RAS Krasnoyarsk) Biodiversity of tree plants of Siberia

12.20 Goncharov Nikolay P. (ICG, Novosibirsk)

Wheat biodiversity increasing

 

12.50-14.30 Lunch and Posters

 

14.30-17.20 Session: Genomics, Bioinformatics, Chromosome and gene bioengineering

 14.30  Dobrovolskaya Oxana B. (ICG, Novosibirsk)

Microsatellite mapping of Ae. speltoides and map-based comparative analysis of the S, G, and B genomes of Triticeae species

14.50  Salse Jerome (INRA, UBP-UMR, Clermont-Ferrand)

Paleogenomics to improve future cereal varieties

15.20  Akberdin Il’ya R. (ICG, Novosibirsk)

Modelling of the shoot apical meristem development by phytohormone regulation

15.40  Kochetov Alexey V (ICG, Novosibirsk)

Prediction of eukaryotic mRNA coding potential and new protein isoforms with the aid of computational analysis

 

16.10-16.30 Afternoon Tea

 

16.30  Bertheau Yves ( INRA, Versailles)

First insights of Co-Extra: a EU research project on coexistence and traceability of GM and non-GM supply chains

17.00  Miroshnichenko Dmitry N., Dolgov Sergey V. (Institut e of Bioorganic Chemistry RAS, Pushchino, Moscow Region)

Genetic transformation of Russian wheat cultivars for abiotic stress resistance"

17.30 Tretyakova Irina N. (V.N. Sukachev Institute of Forest SB RAS, Krasnoyarsk)

Biotechnology of coniferous co-cultivation in culture in vitro with Trichoderma and Streptomyces biopreparats

18.00  Filipenko M.L., Troneva A.V., Rubtsov D.N., and Khrapov E.A.

(Institute of Chemical Biology and Fundamental Medicine of SB RAS, Novosibirsk)

Transformation of the green microalga Chlorella by agrobacterial transfer

 

18.30  Concluding discussion

 

Posters

 P01

Badaeva E.D., Dedkova O.S., Bernard M.

Chromosomal rearrangements in wheats – types, distribution and inheritance

 P02

Bogdanova V.S., Galieva E.R., Kosterin O.E..

Genetic analysis of conflict of the nuclear and plastid genomes in crosses within genus Pisum L.

 P03

Pshenichnikova T.A., Ermakova M.F., Shchukina L.V., Chistyakova A.K.

Combining cytogenetic and molecular approaches for investigations of grain quality in bread wheat.

 

P04

Omelyanchuk N.A., Mironova V.V., Zalevsky E.M., Podkolodny N.L., Kolchanov N.A.

AGNS (Arabidopsis genenet supplementary database), RELEASE 4.0

 

P05

Afonnikov D.A., Arsenina S.I., Doroshkov A.V., Pshenichnikova T.A.

Development of the computer approach for defining leaf hairiness in wheat based on its microscope image processing

 P06

Sangaev S.S., Romanova A.V., Trifonova E.A., Sapotsky M.V., Malinovsky V.I., Kochetov A.V.

Transgenic plants with a modified level of extracellular ribonuclease activity as a new genetic model

P07

Silkova O.G., Shchapova A.I.

Wheat-rye substitution lines as source of wheat improvement

 P08

Efremova T.T., Arbusova V.S., Laikova L.I., Popova O.M.

Using genetic diversity of aneuploid and substitution lines in studies of common wheat 

P09

Golovnina K

Variability at the vernalization genes VRN1 and VRN2 in spring wild and domesticated wheats and their association with grow habit.

P10

Stepochkin P.I.

The method of producing and studies of heterogenic Triticale populations in West Siberia.